četvrtak, 29. siječnja 2015.

Recenzija: Bliss, detangling četka za kosu


Koliko vam je poznata sljedeća situacija? Nakon napornog dana shvatite da je stvarno došlo vrijeme da stanete pod tuš. Uzimate svoj omiljeni gel za tuširanje ili sapun i krećete sa psihičko-fizičkim čišćenjem i opuštanjem. Naravno, ne bi škodilo ni da operete kosu. Stavljate na kosu šampon, masirate vlasište, isperete,  možda nakon ispiranja šampona danas stavite i regenerator ili neku prirodnu masku, ma divota. Izađete iz tuša, ogrnete se ručnikom, stavite jedan i na kosu. Dan je pri kraju, mirisi raznih "mazalica" nakon tuširanja su nahranili vašu kožu. Ubacivanje u piđamu. Savršeno. Još samo sušenje kose i fino čiste i relaksirane možete sjesti pred tv i pogledati Dnevnik, uzeti knjigu u ruke koja više gleda vas, nego vi nju ili uzeti skripte u ruke da ponovite gradivo za ispit, pozabavite se još malo mužem/dečkom/djecom  (ako ga/ih imate) ili se jednostavno zavalite u krevet i surfate netom ili ćete napokon pogledati taj film ili seriju o kojoj svi pričaju....

Skinete ručnik sa kose i krenete sa češljanjem. Zapleteno ovdje, zapleteno ondje. Kao što frizer kaže, kosu nakon pranja treba češljati od vrhova prema tjemenu, u teoriji super, pogotovo sa njegovim četkama i češljevima, a kad ono realnost daje drugi scenarij.  Vučem, sporo češljam, brzo češljam, prstima rasplećem... psujem,... kosa puca, vlas isčupana iz vlasišta jedna, druga, peta,... boli,... pa opet mrmljanje u bradu, i ako ste meni slične i imate još k tome dugu kosu, ide još jedna psovka izmrmljana kroz zube. Malo zakolutate očima.  I gotovo! Možemo krenuti na sušenje.....

Da bi se takav scenarij izbjegao, upravo na preporuku moj dragog frizera Tomeka (frizerski salon Frizbi), kupila sam četku koja raspetljava kosu. Iako, njegova je profesionalna i košta skoro duplo više od moje, ova jeftinija verzija, istog principa, me oduševila.

Za početak, ručka je kratka pa imate osjećaj sličan onome kada prstima prolazite kroz kosu i bolje kontrolirate samu četku. To je dobra stvar jer ne istežete vlasi, ako i malo zapne prilikom češljanja, kao što zna biti slučaj kod standardnih četki sa standardnom ručkom.

 Ima kraće i duže raspoređene zupce pa klizi kroz kosu, čak i ako ne stavite nikakav regenerator raspetlja sve što se treba raspetljati bez bolova i trganja vlasi. Zupci su raspoređeni na način da anatomski odgovaraju glavi pa kad češljate od vlastišta prema vrhovima nema više situacije kada samo sa sredinom četke češljate vlasište. Vrijeme češljanja je skraćeno. Ma tko god da se sjetio prvi napraviti ovakvu četku, skidam kapu i neizmjerno zahvaljujem. Još da postoji verzija od prirodnih materijala, a ne plastike, kampirala bi pred dućanom kao amerikanci pred rasprodaje, samo da što prije bude moja.


P.S. Htjela sam ju poslikati na polici u DM-u u Avenue Mall-u, ali na mjestu gdje je prije nekoliko dana stajalo oko 10 četki, više nije bilo niti jedne.


Gdje kupiti i koja je cijena?

Dm: Bliss, detangling četka za kosu, cijena 53,90 kn.

Martina



nedjelja, 25. siječnja 2015.

Zelena ventilirana glina - ljekovito blato i njegova upotreba (I. dio)



O svojstvima i ljekovitosti gline priča se na veliko, osobito u kozmetičkoj industriji, no ono što je manje poznato jest to da se glina koristi kako vanjskom upotrebom na tijelu, tako i unutarnjom. Prije nego svi "nevjerni Tome" zakolutaju očima, molim da pročitaju ovu malu knjižicu koja bi ih mogla razuvjeriti, mene svakako jest:

Ljekovita moć gline

Osim što je kratka, jasna i sažeta, knjiga "Ljekovita moć gline" donosi i praktične recepte i naputke za korištenje gline, prilikom raznih problema sa zdravljem ili bolesti. 

Unutarnja upotreba gline


Moj eksperiment sa glinom počeo je prije tri mjeseca. Pri tome mislim na zelenu ventiliranu glinu koja je pogodna i za oralnu/unutarnju upotrebu. Koristim ju na oba načina, a danas je naglasak na unutarnjoj upotrebi gline. Eh sada,...nju pijem dva mjeseca. Prvenstveno, razlozi zbog kojih sam se odlučila na pijenje gline bili su: probadanje ispod rebara sa desne prednje strane tijela koje je za posljedicu uvijek imalo okus gorčine u ustima , i "žuljanje" malo iznad tog mjesta (natečenost jetre/ bockanje žuči). Iako sam prošle godine u listopadu bila na sistematskom, na ultrazvuku abdomena ništa sumnjivo nije pronađeno, štoviše, svi nalazi u redu, štoviše odlični i to za sve, a gorčina u ustima i bolovi "na mahove" su me znali natjerati da moram čučnuti ili legnuti dok ne popuste. Ni malo lijepo, još manje ugodno jer ne znate kada će vas snaći. Iako imam program za čišćenje jetre i žuči koji radim jednom godišnje i koji je savršen (iako piše da se radi svakih 6 mj, hm...) i koji ću objaviti u jednom od sljedećih javljanja, htjela sam u međuvremenu probati sa nekom drugom metodom, i pronašla glinu. U knjižici piše da unutarnja upotreba gline čisti cijeli probavni trakt, kako od mogućih parazita, tako i od toksina. No, tu nije kraj, ona djeluje na cijeli organizam iznutra, na sve organe. Kako kaže knjiga; stimulira organ koji radi loše i pomaže obnavljanju njegove oštećene funkcije, regulira metabolizam, upija otrove, rješava probleme sa stolicom ( bez obzira da li je u pitanju zatvor ili proljev) i čisti probavni trakt, poboljšava imunitet, radi detoks jetre i stimulira njen rad.

Postupak:

U staklenu čašu ( 1 ili 2 dcl) staviti žličicu gline ( žličica mora biti plastična ili drvena, ne smije biti metalna - tako piše u knjizi). Zaliti vodom. Pripremiti slamčicu, kako za miješanje, tako i za pijenje.
Prvih tjedan dana treba pričekati da se glina slegne (ostaviti preko noći u čaši i popiti tek u jutro) i popiti samo vodu, talog ostaviti i ne miješati. Razlog- organizmu treba vremena da se privikne na glinu, posebice ako imate problema sa tlakom.  
Drugi tjedan, možete ju opet pripremiti na večer, ali prije pijenja malo promiješajte i pričekajte par minuta prije pijenja.
Treći tjedan, u jutro spremiti i odmah popiti. 
Četvrti tjedan puza.
To je metoda koju koristim.

Ili pijete glinu 4 dana u tjednu, pa tri ne pijete, ali se pridržavate gore navedenog načina od prvog do trećeg tjedna vezano uz taloženje gline u čaši.

Napomena: glina se pije na prazan želudac. Ako uzimate kakve lijekove, glinu treba popiti oko dva sata prije korištenje lijekova ( glina prva prolazi organizmom, ona ujedno neutralizira lijekove ako ih popijete ubrzo nakon pijenja gline), konzumacija hrane može nakon sat vremena. Dakle, možete ju popiti u jutro, ili na večer prije spavanja (opet, pripaziti ako pijete lijekove) na prazan želudac, to bi bilo najmanje dva sata nakon večere. Kad pijete ventiliranu glinu računajte da dnevno popijete veće količine tekućine. Inače pijem između litre do dvije litre vode/čaja/soka dnevno pa mi nije bio problem. No ako netko popije dnevno tri, četiri čaše vode, neka se ne čudi ako dođe do zatvora, dakle piti puno vode. 



Upravo završavam "drugu turu", s obzirom da glinu pijem drugi mjesec za redom (sa obaveznom pauzom nakon tri tjedna, doduše, meni je bila oko 10 dana), pijem ju u jutro, na prazan želudac, sada samo promiješanu u deci vode i popitu na slamčicu na "eks" pa doručkujem za oko sat vremena, ipak mogu reći da su promjene vrlo učinkovite.

Boli, natečenosti na dodir/žuljanja, ni probadanja u žuči/jetri nema nakon otprilike drugog tjedna konzumacije, u drugoj turi korištenja sve je nestalo. Probava je uredna. Spavam ko top po noći i odmorim se. Bolji dnevni fokus i koncentracija. Brže mi rastu kosa i nokti. Manje su bolni "oni dani u mjesecu". Smršavila sam, koliko točno znati ću sljedeći tjedan jer se prvi put nakon dva mjeseca kanim vagati, ali po hlačama, čini mi se jedan broj, možda i malo više. Nisam promijenila navike, dakle, nisam počela vježbati ili udarnički trčati ni ići u teretanu. Dakle fizičke aktivnosti su jednake cijelo vrijeme. Smanjio mi se apetit, to znači da jedem tri obroka dnevno plus voće ili salata u bilo koje vrijeme. Nemam drugu ni treću večeru oko ponoći, što je prije bio slučaj i to samo zato jer me organizam to ne traži. Nemam ni želju za prženim krumpirićima i ajvarom oko 22h ili nečim konkretnim, što je zadnje dvije godine znao biti čest slučaj. Znači da mi se metabolizam dovodi u normalno stanje, pretpostavljam da i dalje čisti organizam uključujući i probavu od toksina i ostalog "smeća". Skoro zaboravih napomenuti da je želudac smireniji, "ne diže" se kiselina, i od kada pijem glinu u jutro nemam bijelih naslaga na jeziku već je on lijepe roza boje.

Glinu ću nastaviti piti nakon pauze koja slijedi idući tjedan (a pauza će biti 10 dana do 2 tjedna), prema sadašnjem stanju, kanim ju piti još dva ili četiri mjeseca ( tako da čišćenje traje 6 mjeseci ili čak godinu dana). Možete očekivati izvještaje svaka dva mjeseca. Ako imate iskustva sa pijenjem gline, slobodno ih podijelite sa svima u komentarima. 



Pasta za zube od zelene gline

Naravno, ne odnosi se samo pijenje gline na unutarnju upotrebu. Tu je i korištenje paste za zube od gline. Iako sam ju danas napravila, večeras ću ju prvi puta isprobati pa sljedeći tjedan u drugom dijelu, koji se odnosi na vanjsku upotrebu gline, donosim recenziju nakon tjedan dana korištenja,minimalno dva puta dnevno.


Sastojci:
  • pola šalice zelene gline                                                        
  • dvije žličice sode bikarbone
  • dvije žličice meda
  •  malo rastopljenog kokosovog ulja da poveže smjesu (oko jedne žlice)
  • nasjeckani listići svježe mente ili par listića izdrobljene suhe mente
  • par kapi tople vode 



Postupak:

Dobro izmiješati suhe sastojke, pa dodati med i ulje i vodu dovoljno da se izradi pasta. Može se dodati nekoliko kapi eteričnog ulja ( menta, klinčić, cimet, čajevac).









Gdje kupiti glinu i koja je cijena:

Zelena ventilirana glina (za unutarnju upotrebu) pakirana je većinom po 500 grama, a možete kupiti u Bio&bio, Terra organica, Drogerija.hr. Cijena varira, najjeftinija je u Bio&bio  39,90, a najskuplja pri drogerija.hr - 75,00 kuna.

Bio&bio ventilirana glina
terra organica ventilirana glina
drogerija.hr ventilirana glina


U sljedećem javljanu nedjeljom/ponedjeljkom tema će biti vanjska upotreba gline, kao i recenzija spomenute paste za zube. Naravno, sve iz iskustva.

Martina

četvrtak, 22. siječnja 2015.

Recenzija: BIOBAZA natural, krema za lice i tijelo


Nakon godina koje su prolazile svakodnevnim korištenjem kojekakvih losiona i mlijeka za tijelo nakon tuširanja, rijetko kada mi je palo na pamet uzeti si vremena i proučiti sastojke koji su upotrebljeni prilikom izrade raznih "mazalica" koje sam odabirala više prema mirisu, ambalaži i cijeni, nego prema kvaliteti. Prije svega, želim naglasiti da iskustvo često nije bilo najbajnije. Koža je uistinu bila izuzetno mirisna, ali i masna i trebala je cijela vječnost da se proizvod upije u kožu, a rezultati često nisu bili baš onakvi kakve sam si priželjkivala. Imam specifičan tip kože kojoj preseljenje u Zagreb i korištenje gradske vode za tuširanje uopće nije odgovaralo. Koža je postala suha, svaki put nakon tuširanja pojavile su su se crvene flekice i točkice koje ni promjena temperature vode pri tuširanju nije smanjivala, a ni ublažavala. Tu se prvenstveno pojavila potreba za korištenjem raznih proizvoda za njegu tijela. Nakon čitanja članka koji navodi kako sve ono što stavimo na kožu, za pet do deset minuta završi u našem krvotoku, u mojoj glavi upaljen je alarm i aktivacija po pitanju provjere sastojaka. Ono što sam otkrila, nije bilo ni blizu onoga što sam priželjkivala, posebno zbog činjenice da sam zapravo takve preparate dnevno aplicirala na i u organizam. Osviještena i željna promjene okrenula sam se prirodnoj kozmetici.

 Biobaza natural je u moju kupaonicu došla preporukom i momentalnim testiranjem i to u minimalnoj količini na rukama.  Prva reakcija nije bila ni malo pohvalna, zapravo, mislila sam da svaka krema koja je odmah masna i jako mirišljava mora biti jako dobra za moju suhu kožu. Naravno, to je bilo "bedasto" uvjerenje. Nakon svega par minuta krema se upila u kožu i nije ostavla masni trag. I nakon nekoliko sati, koža je bila mekana i nahranjenja. Paf! Svakako, novost koja mi se jako sviđala. Drugo jutro bila sam u DM-u i otkrila Biobazu. Kupila sam kremu Natural, hidratantnu kremu za lice i tijelo za koju i nakon više od godinu dana korištenja imam samo riječi hvale. 





Prva stvar koja me oduševila je veliko pakiranje - 500 ml + 200 ml gratis (dostupna su i manja pakiranja). Druga stvar koja me oduševila je 99% natural origin. Treća je "fluffy" ("pufasta") tekstura koja se brzo upija, ne masti kožu, i nema mirisa. Hranjiva je, što ćete osjetiti već isti dan nakon prvog korištenja.





To je definitivno jedna od krema koje se ne želim odreći , čak mi je koža u toliko dobrom stanju da ju više ni ne mažem nakon svakog tuširanja nego dva-tri puta tjedno. I traje jako dugo, što se svakako financijski isplati imajući na umu da sam svaki mjesec kupovala novi losion/mlijeko za tijelo. No, svakako sam spremna isprobati i druge prirodne proizvode koji će me možda i više oduševiti od ove hidratantne kreme.

SASTOJCI: Aqua, Petrolatum, Paraffinum Liquidum, Cetearyl Alcohol, C16-C18 Fatty Acids (Olea Europea Oil), Esters, Caprylyl Glycol). Ne sadrži parabene, sintetske mirise i bojila. 99% Natural Origin.

GDJE NABAVITI?

Biobazine proizvode možete kupiti u DM-u, Kozmu, Bipa, Kaufland, Billa, Drogerija.hr, Metro.

 Biobaza

dm - Biobaza natural 

drogerija.hr

Cijena ukupno 700 ml kreće se oko 50 kuna, ovisno o mjestu kupnje i akcijama na proizvode prirodne kozmetike ili proizvode Biobaze.

Dobra stvar je i ta da se posudica poprilično velika pa se može oprati i reciklirati, odnosno koristiti u neke druge svrhe.

Martina
 




nedjelja, 18. siječnja 2015.

 

Kokosovo ulje ... pravo malo čudo prirode. ( II. dio)

 

Kokosovo ulje uistinu može biti savršeni pomagač prilikom osobne njege tijela. Zanimljivo je da često ono što je najbolje i najzdravije za naš organizam nije sadržano u skupim i lijepo dizajniranim bočicama ili paketićima, i ne mora biti "kazna" za naše novčanike te se uz malo truda preparat koji je prirodniji i zdraviji ( a time često i bolji za naš organizam) može napraviti u vlastitome domu. I to ili sa samo jednim sastojkom ili nekoliko njih. Zašto komplicirati nešto što može biti jednostavno?

 

Kokosovo ulje umjesto balzama za usne

 

Odavno ne mogu nabrojati koliko sam puta na dnevnoj bazi znala posegnuti u torbicu za balzamom za usne. Osobito ako se sjetim da ga koristim od osnovne škole. Kroz godina našlo se u mojoj torbici raznih balzama za usne, Labello, Rosal, Balea, ... skupi, jeftini, u boji, bez boje sa ovakvim i onakvim hranjivim sastojcima koji su ponosno izraženi na ambalaži. I što sam shvatila u tridesetoj? Što ih više koristim, to je stanje na usnama gore. Stvaraju određenu ovisnost kože o konstantnom nanošenju novih slojeva. A ako prestanem, koža bi bila suha i pucala bi. Naravno, tražila sam alternativu i pomogla svojoj koži sa kokosovim uljem. Postupak je jednostavan - otvorite flašicu za kokosovim uljem, prstom prođete po površini ulja i prođete po usnama. Ponavljati po potrebi, ne izaziva ovisnost niti otpornost na proizvod. 

 

 Pakung za kosu sa kokosovim uljem

 

Ako imate suhu kosu poput mene, možete si pomoći na jako jednostavan način. Prije pranja kose ugrijte par žlica kokosovog ulja u keramičkoj posudici ili šalici na radijatoru ili dodajte nekoliko žlica vruće vode u ulje ili ulje stavite direktno na vlasište i počnite sa masažom vlasišta, kasnije prstima ulje provucite kroz kosu. Ostavite na kosi minimalno pola sata i isperite običnom vodom, a nakon toga kosu operite šamponom. Jednom sam ulje na kosi ostavila dva sata i znate što se dogodilo? Kosa je bila prekrasna.  Količina ulja ovisi o duljini kose. Postupak je dovoljno ponavljati jednom tjedno ili jednom u dva tjedna, to naravno ovisi o stanju kose i vlasišta. Ono što sam primjetila je da je kosa sjajnija, snažnija i zdravija ( i više ne koristim regenerator nakon šamponiranja).


Piling za kožu sa kokosovim uljem, talogom od crne kave i šećerom

 

Svako jutro započinjem šalicom jake turske kave koju pijem bez šećera i mlijeka, i u tome uživam, a talog jednom tjedno recikliram. Iako na internetu ima bezbroj varijanti sa raznim sastojcima koje možete upotrijebiti za piling, moj odabir uz temu su sljedeća tri: kokosovo ulje, talog crne kave i šećer. Kava je bogata magnezijem i vitaminom E i, baš kao i kokosovo ulje, ima bogati sastav  antioksidansa. Doza koju koristim: žlica taloga kave, pola čajne žličice kokosovog ulja i žlica šećera (bijeli ili smeđi). U posudicu stavite sastojke i pomiješate da se stvori kompaktna smjesa. Talog kave koji sam koristila bio je dovoljne temperture da otopi kokosovo ulje. Smjesu možete odmah aplicirati na lice ili tijelo (iako u slučaju ako ne kanite tretirati lice preporučam veću količinu jer ovisi radite li piling na cijelom tijelu ili samo nekom dijelu tijela). Laganim kružnim pokretima smjesu trljate po licu. Nakon par minuta isperite vodom. Smjesu za piling možete staviti i u frižider pa aplicirati hladnog ili u frižider pospremite ono što je ostalo za sljedeće korištenje. Znam da može stajati u frižideru minimalno dva tjedna. Rezultat je baršunasta i meka koža, slojevi suhe kože nestanu, lijepo je zaglađena i nahranjena. 

 


 

 

Maska za lice sa kokosovim uljem, zelenom glinom, medom i vodom

 

 Masku za lice  koristim jednom tjedno, obično prvo napravim piling pa stavim masku na lice 20 minuta. Postupak spravljanja ove maske je sljedeći: u posudicu staviti dvije žlice zelene gline, pola žličice kokosovog ulja, pola žličice meda (osobito ako znate da je med od domaćeg proizvođača- u ovom slučaju korišten je cvjetni med), pola žličice vruće vode. Sastojke promiješajte. Ako imate dojam da je smjesa prerijetka dodajte još malo zelene gline, ona će dodati gustoću. Ako radite domaće kolače, smjesa bi trebala biti iste gustoće kao krema za torte ili kolače. Ako ne, pokušajte dobiti konzistenciju poput ove na slici. Uzmete blazinicu za lice i nanosite u debljem sloju. Koža će brzo nakon što stavite masku na lice početi upijati sastojke, a glina će se sušiti, pa po potrebi možete dodati još maske na takva područja. Primjetiti ćete da maska hladi lice za što je zaslužna glina. Nakon 20 minuta isperite vodom. Nakon otprilike dva sata na lice možete staviti kremu za lice. Razlog tome je taj da i glini i kokosovom ulju koje se upilo u kožu treba dati vremena da "odrade" svoje, odnosno da se upiju u dublje slojeve kože. Prvi puta nakon što sam koristila masku od gline koža mi se počela crveniti nakon ispiranja sa vodom, ali to se crvenilo povuklo nakon manje od pola sata, i to je bila jedina takva reakcija ikada na maske sa zelenom glinom i to samo prvi puta. Samo da znate i da se ne šokirate. Zelena glina "izvlači" toksine iz tijela i zato se crvenila koža. Razlog zašto stavljam masku na lice je vrlo jednostavan. Osim što izvači toksine iz tijela, dubinski hrani kožu, sužava pore, čisti je i sprema na bolje upijanje dnevne kreme koja se lakše upija u dublje slojeve kože. 

 


 


Kokosovo ulje, ma čudo jedno... 

Nakon jučerašnjeg uljepšavanja prema receptima kojima je baza kokos, bilo je vrijeme za izlazak sa mojim dragim susjedima, prijateljima i blogerima  The Meadow of Beauty i Zoranom Jambrešićem  kojima želim zahvaliti što su me poticali i ohrabrili da i ja počnem sa pisanjem bloga. 

 

Sljedeća tema o kojoj ću pisati tiče se zelene gline (ventilirane) i njenih čarobnih svojstava za naše zdravlje. Naravno, sve iz iskustva.

Martina

 


ponedjeljak, 12. siječnja 2015.

Kokosovo ulje ... pravo malo čudo prirode.


Kokosovo ulje ... pravo malo čudo prirode. ( I. dio)



Osim standardnih ulja koje koristimo u našoj kuhinji, poput maslinovog, biljnog i suncokretovog, svakako preporučam da što prije uvrstite i kokosovo. I to ne samo zbog kuhanja, već i zbog kozmetičkih prednosti i samog zdravlja. Kada pročitate ovaj post i vidite na koje ga sve načine koristim vidjeti ćete da se tu čudesnu tekućinu svakako isplati posjedovati.

Za početak svakako treba naglasiti da je kokosovo ulje u krutom stanju, koje na oko 25 stupnjeva prelazi u tekuće stanje. Nakon otvaranja posudice preporučljivo ga je držati u frižideru, tj. na hladnom, osobito ako koristite ekološko kokosovo ulje poput mene.

Gdje ga nabaviti?


Kokosovo ulje možete kupiti u većini trgovina koje imaju odjel zdrave hrane. Ja ga najčešće kupujem u Bio&Bio jer prvenstveno želim stalno ili barem što više u svome životu koristiti i konzumirati ekološke/organske proizvode, baš kao i hranu. Htjela bih naglasiti da o trgovini i ponudi ovise i cijene, kao i kvaliteta, koja varira od jednog do drugog proizvođača. Trenutačno u mojoj kuhinji je jedna od najjeftinijih verzija: Kokosovo ulje bez mirisa- idealno za prženje i pečenje zbog iznimne termostabilnosti, Ekozona, cijena 29,90 kn, kupljeno u Bio&Bio. Po mom sudu to je jako dobar proizvod koji ispunjava moja očekivanja, pa čak i više od toga. I bez brige, traje jako dugo.

Ponuda i cijene kokosovog ulja pri Bio&Bio:

Kuhanje


S obzirom da ovaj blog nije zamišljen (a to se možda i promijeni u skoroj budućnosti) na način da objavljujem i recepte, molim da za korištenje kokosovog ulja u kuhanju pretražite internet. Svakako ima svoje benefite: lako je probavljivo, djeluje protiv virusa, bakterija i gljivica, ostavlja okus kokosa u hrani, fino je. Ono što mogu reći je da ga svakog jutra malo "šljapnem" u vruću  tursku kavu, koju pijem izrazito jaku i bez šećera, i time mogu potvrditi da je okus finiji, kremastiji i kavica je svakako ukusnija. Količina je naravno "odokativna" i po želji, stavljam ga u "mini" količini, otprilike pola  čajne žličice jer sam navikla prvo u jutro popiti jaku gorku kavu za razbuđivanje.


Kokosovo ulje koristi se kao pomoć pri ( kako kažu neki izvori):


  • kožne bolesti i rane
  • artritis i reuma
  • ugrizi kukaca
  • ispadanje kose
  • bolesti desni
  • crijevni paraziti
  • probavne smetnje
  • virusne i bakterijske infekcije
  • gljivice
  • zloćudne bolesti
  • dijabetes
  • oslabljen imunitet
  • kronični umor
  • migrena
  • depresija i tjeskoba
  • oslabljena koncentracija i pamćenje

Na žalost za neke, ali na sreću za mene, ne mogu potvrditi svaku od ovih točaka, ali ipak mogu pismeno i potvrditi neke stvari iz vlastitog iskustva.


Mućkanje ulja


Koliko god ludo nekome zvučalo - svaki dan mućkam ulje. Najčešće u jutro nakon buđenja, ponekad i prije spavanja. O tome detaljnije u nekom od sljedećih postova. Ono što za sada trebate znati je sljedeće: uzeti čajnu žličicu kokosovog ulja, staviti u usta, pričekati par sekundi da postane tekuće i krenuti sa mućkanjem. Vratite se u djetinjstvo i mućkajte kokosovo ulje kao kada ste kao klinci mućkali sok, mlijeko ili Kraš ekspres ( na što su mame obično podivljale jer ga je na prvu glupost bila "okinava", smijanje i tekućine po svuda oko mene/nas ako je bilo dječje društvo). I mućkate 20 min. Može i dulje, ali ne kraće. Ne treba se odmah pretrgnuti od truda, polako, laganini mućkati i sjetite se na trajanje od 20 minuta. Nakon toga sve lijepo ispljunuti ( biti će bijelo- mora biti bijelo ili niste mućkali dovoljno dugo) i temeljito oprati zube pastom. Zašto to radim? Mućkanjem ulja u slini i ulju se skupe toksini i bakterije koje imate inače u usnoj šupljini i koje progutate, pokupe se gluposti koje nam mogu naškoditi u zdravstvenom smislu pa time pomažete imunološkom sustavu. Rezultat je taj da su zubi čisti i bijeli, nema naslaga na samim zubima i na području tik ispod zubnog mesa, jezik je čist i rozast ( bez bijelih naslaga), zubi čvršći, manje osjetljivi na promjene u temperaturi toplo-hladno, zaustavlja krvarenje iz desni, čisti, tj. osvježava dah. I naravno, kokosovo ulje pomaže u saniranju i kod bolesti zuba i desni. Nevjerojatno, ali i čisti sinuse, bar u mome slučaju! Nakon mućkanja i pranja zubi imam spremnu maramicu da svi "balci" nesmetano izađu iz nosa van. O svim benefitima mućkanja ulja iz vlastitog iskustva moći ćete čitati uskoro u jednom od postova koji slijede.


Protiv suhe kože, rana na koži i uboda


Ono što me je uistinu iznenadilo je način na koji kokosovo ulje djeluje na jako suhu kožu. I ove zime imam je gdje bi je se čovjek nadao, a bome i gdje ne bi. Suha stopala, laktovi, koljena, dlanovi, prsti na rukama, nos, čelo... katastrofa. I bilo je katastrofa do prošle godine kada sam potražila alternativne načine kako si čovjek može pomoći prirodnim proizvodima jer su mi dojadile skupe kreme koje ne djeluju. A kokosovo ulje je definitivno bingo! Uzmete malo kokosovog ulja iz frižidera ili špajze, namažete kritična mjesta, malo pričekate da se sve upije  i napredak je najčešće vidljiv već nakon prvog korištenja. Vrijeme korištenja ovisi o katastrofi koja vas zadesi, ali meni svakako pomaže i liječi teže probleme nakon svega par dana. Ista stvar vrijedi i za porezotine i ostale rane na koži. Brzo zarastaju, ožiljci su minimalni ili ih nema. Uspješno mi je riješilo i zlo na koži koje je bilo minijaturno, a nastalo je nakon što me moja mačka liznula po licu, crvena suha flekica koju sam imala godinama. Nestala je nakon tjedan dana, a sve ostale kreme iz ljekarne su zakazale svaki put.  Umiruje i povlači crvenilo kod uboda raznih "gamacida" poput uboda komaraca ili ostalih neidentificiranih letača.

Skidanje šminke


Znate proceduru, prvo šminkanje, a nakon toga skidanje šminke. Mene to skidanje uvijek muči više od stavljanja. S obzirom da sam svijetle puti sa pjegicama i izrazito suhe kože (ponosna vlasnica svoga tijela sam punih 30 godina), skidanje šminke mi je znalo biti pravi problem. Koža je znala biti u još i gorem stanju nego što je inače, iako više ni ne pomišljam na (propale experimente) stavljanje pudera, a ni BB kreme jer mi kožu toliko isuše da me postaraju za cca 5-10 godina, a onda joj za obnovu i hidrataciju treba, u najboljem slučaju, tjedan dana, plus dugotrajno skidanje tih kemijskih pakosti koje iziritira sve do kraja. Da ni ne pričam s koliko opreza kupujem maskaru, sjenilo, rumenilo i ruževe. I onda mi je jednu večer sinulo: " ako mi riješi probleme na koži, možda može i skinuti šminku". I može... i to jako dobro. Ni bolje, ni lošije od 3u1 micelarne vode slavne marke Nivea, zapravo, ipak bolje. I još mi se ni oči ne iziritiraju. Ma milina! Procedura- na blazinicu staviti malo kokosovog ulja, držati blazinicu na dlanu da se ulje otopi ili staviti ulje direktno na lice ( ili stavite kod radijatora da prije postane tekuće), koristiti kao i sve ostale proizvode za čišćenje lica od  šminke. Ispiranje nije potrebno jer šminka ostane na blazinici, a uljem koje se upilo hranite kožu.



U sljedećem postu moći ćete pročitati recept za pakung za kosu sa kokosovim uljem i recept za  masku za lice sa kokosovim uljem i zelenom glinom (plus fotke). Možda dodam i još poneku blagodat kokosovog ulja ako sam je sada zaboravila spomenuti. 

Tema koja će slijediti nakon kokosovog ulja odnosi se na blagodati zelene ventilirane gline ("čarobno blato", kako je ja zovem) i načini kako se može koristiti,... Naravno, sve iz iskustva.

Martina